objevte zapomenutý svět

Březen 2013

Jak chovat dinosaury

27. března 2013 v 15:23 | jaaaaa |  dinosauři
Takže, pro dnešek jsem si připravil jakousi "recenzi" knihy jak chovat dinosaury.
Kniha udává vtipnou formou důležité informace o chovu dinosaurů (teda kdyby byli ještě naživu).
Nejsou zde samozřejmě informace pouze o chovu, ale také o samotných dinosaurech, takže by se kniha dala brát i jako encyklopedie. Ke každému dinosaurovi jsou dodány informace o tom kde ho chovat, jak se má rozmnožovat a jaká je dostupnost. Také je u každého dinosaura uveden překlad jeho jména. Mezi humornější části knihy patří třeba informace, že riojasauří maso patří k nejchutnějším druhům masa na hamburgery.
Kniha je rozdělena na tyto části: Dinosauři pro začátečníky
Dinosauři jako domácí mazlíčci
Létající ještěři
Dinosauři vhodni pro sport a do cirkusu
Dinosauři pro bezpečnostní služby
Dinosauři jako hospodářská zvířata
Užitkoví dinosauři
a Dinosauři pro zoologické zahrady a parky
Nakonec je tu uveden také rejstřík chorob, které mohou dinosaury postihnout.
Kniha je napsaná velmi hezky a obsahuje pěkné fotografie.
Osobně doporučuju! :)
Ještě bych rád uveřejnil fotku z dinoparku Plzně. Přibili zde dva noví pachycephalosauři!

Heterodontosaurus

26. března 2013 v 18:41 | jaaaaa |  dinosauři
Heterodontosaurus ("různozubý ještěr") byl až 1,2 m dlouhý a 2,5 kg vážící býložravý dinosaurus. Žil přibližně před 199 až 196 milióny let. Jeho fosílie byly nalezeny Jihoafrické republice a Lesothu. Měl mohutnější stavbu těla a delší, mocnější přední končetiny se silným palcovým drápem, kterými během období sucha vyhrabával kořínky. Heterodontosaurus (a celá jeho čeleď) je velmi zajímavý zejména díky chrupu se třemi typy zubů. V přední části horní čelisti měl řezáky (v přední části dolní čelisti je nahradil rohovinový zobák), kterými odkusoval potravu, ostré tesáky a silné stoličky v zadní části čelisti, jimiž potravu rozemílal. Tesáky měli zřejmě jen samci, kteří jich používali jako zbraň, když mezi sebou soupeřili. Našly se totiž lebky bez klů, jinak úplně identické s lebkami vybavenými kly. Pozdější ptakopánví dinosauři už měli vždy obvykle jen jediný typ zubů, přičemž řezáky se jim neujaly a byly nahrazeny rohovinovým zobákem. V říjnu roku 2008 byla publikována studie, jejímž závěrem je překvapivé zjištění, že tito dinosauři byli spíše omnivorní (všežraví) než pouze býložraví.

video:

Další novinky v dinoparku!

24. března 2013 v 17:16 | jaaaaa |  dinosauři
Takže, dostal jsem se k dalším novinkám v dinoparcích, dokonce s fotografiemi.
Takže, první novinka je prodloužení a vylepšení ostravského "Dinoexpresu":
A druhá novinka je usazení dvojice plateosaurů v dinoparku Praha:
Jo a chtěl bych sdělit, že na Velikonoce odjíždím na Moravu takže bych ještě mohl nafotit přestavbu dinoexpresu přes plot. :) No uvidíme.
Raptorex.

Riojasaurus

19. března 2013 v 15:18 | jaaaaa |  dinosauři
Pro dnešek tu mám článek o Riojasaurovi, tak doufám, že se bude líbit.
Ještě bych chtěl vzkázat, že nevím jestli budu tento týden mít čas tady psát, možná se tady něco objeví, ale nezaručuju :D
Budete to asi muset chvíli vydržet.
No, ale teď už článek:
Riojasaurus ("ještěr z La Rioja") byl po čtyřech chodící býložravý dinosaurus žijící před 217-204 milióny let. Dorůstal délky kolem 10 až 11 m a váhy kolem 1 t. Jeho fosílie byly nalezeny v argentinských provinciích La Rioja a San Juan. Jako většina sauropodomorfů měl poměrně malou hlavu, dlouhý krk, masívní trup, čtyři končetiny a dlouhý ocas. Obratle byly odlehčeny dutinami, kosti končetin byly masivní kvůli jeho hmotnosti a na většině prstů měl drápy.
obrázky:
video:

Sauroposeidon

18. března 2013 v 15:03 | jaaaaa |  dinosauři
Ještě před článkem bych vás chtěl poprosit aby jste vy kteří jste tak ještě neučinili, hlasovali v anketě dole. Děkuji moc.
Takže abych pokračoval, pro dnešek jsem si připravil článek o jednom z nějvětších sauropodů, jménem sauroposeidon.
Sauroposeidon ("Ještěří Bůh moří") byl jedním z největších dosud známých dinosaurů, a tím i suchozemských živočichů vůbec. V roce 1994 byly v Oklahomě (USA) objeveny paleontologem Dr. Richardem Ciffelim obrovské krční obratle, dlouhé přes 1,2 metru, patřící dosud neznámému spodnokřídovému sauropodovi. V roce 2000 byl pak tento obří brachiosauridní sauropod popsán pod názvem Sauroposeidon.Tento rod zjevně patřil mezi nejvyšší dinosaury. Byl až o třetinu vyšší než populární Brachiosaurus, jeho hlava se tedy tyčila 17-18 metrů nad zemí. To odpovídá výšce šestipatrové budovy (samotný krk byl 11,2 - 12 m dlouhý)! Na délku měřil tento dinosaurus asi 28-32 metrů a jeho hmotnost se pohybovala kolem 60 tun (vážil tedy asi tolik, jako 12 dospělých slonů afrických). Je stále záhadou, jakým způsobem fungoval například krevní oběh u tak vysokého tvora (4x vyššího než dnešní žirafy).
obrázek:
A ještě bych chtěl podotknout další novinku v dinoparku Praha, měl by se zde nacházet (nebo možná už nachází) model hadrosaura.
obrázek:
Doufám, že se článek líbil.
Raptorex

Dinosaurové, část druhá

17. března 2013 v 13:08 | jaaaaa |  kreslené seriály
Takže, pro dnešní den jsem si pro vás připravil další část seriálu Dinosaurové.
Jmenuje se Zásnubní tanec a doufám, že se bude líbit. :)
Ještě bych vás chtěl poprosit aby jste prosím odpověděli do nové ankety pod článkem, je to vlastně otázka o tom co byste si nejradši koupili s logem raptorex.
Předem děkuju :D
Raptorex.

Dotaz

16. března 2013 v 18:37 | jaaaaa
Takže jak už nadpis svědčí mám pro vás menší dotaz. :D
Rád bych se vás zeptal jestli by se vám líbily kupříkladu placky s logem Raptorex ke koupení (Nemusí být jenom placky můžu vymyslet i trička atd.)
Ten nápad se mě osobně líbí, ale samozřejmě potřebuji vědět i váš názor, takže bych prosil o napsání svého názoru dolů do komentářů.
Pro představu tady dávám i obrázek možné "placky"
Raptorex.

Novinky v dinoparcích

16. března 2013 v 15:43 | jaaaaa |  reportáže
Takže, předem bych se chtěl omuvit za neaktivitu, ale bohužel jsem měl rozdrcený loket, což bylo na pár operací a nějakej ten čas v nemocnici. Ale již jsem zpět a můžu se pustit do svého "díla".
Dnes jsem si připravil článek o novinkách v dinoparcích tento rok, tudíž rok 2013.
Nejhlavnější novinkou, je asi to, že se otevírá nový dinopark v Košicích. Bude se nacházet v areálu ZOO Košice a pravděpodobně by se měl otevřít 1.4. jako většina dinoparků.
Zde podrobnější informace: http://www.dinopark.cz/index.php?url=kosice
Další novinkou je otevření takzvaného "Dinobluďiště" a přidání několika mechanizovaných modelů do dinoparku v Ostravě-Doubravě. To je také důvod proč se tento dinopark bude otevírat až 6.4. Ale až to bude tak to jistě bude vypadat úžasně.
Novinkou poslední je změna loga dinoparku. Bývalé logo s kresleným Tyrannosaurem je nahrazeno Tyrannosaurem "opravdovým", tudíž fotkou modelu.
Doufám, že se článek líbil.
Raptorex
foto:
konsrukce "Dinobluďiště"
nové logo:
jeden z nových robotických modelů, v tomto případě Plateosaurus, který se momentálně nachází na výstavě "Dinotour":