objevte zapomenutý svět

Srpen 2012

Aegyptosaurus

30. srpna 2012 v 15:37 | jaaaaa |  dinosauři
Aegyptosaurus ("egyptský ještěr"), je druh dinosaura, který žil na území dnešní Afriky zhruba před 95 miliony let, ve středním a pozdním období křídy. Tento čtyřnohý sauropod byl býložravec a jeho zkameněliny byly nalezeny v Egyptě, Nigérii a na mnoha různých místech Saharské pouště. Všechny známé exempláře byly nalezeny před rokem 1939. Zkameněliny byly společně převezeny do Mnichova, ale při leteckém útoku za 2. světové války roku 1944 bylo zničeno muzeum, kde byly fosílie uloženy. Aegyptosaurus vážil zhruba 10,5 metrické tuny (11,5 tun), byl 15 metrů (50 stop) dlouhý a přes 5 metrů (16 stop) vysoký. Měl dlouhý krk, malou hlavu a svůj dlouhý ocas pravděpodobně používal k udržování rovnováhy. Aegyptosaurus byl blízkým příbuzným argentinosaura, mnohem většího dinosaura nalezeného v Jižní Americe. Předpokládá se, že se vyvinul ze svého jihoamerického příbuzného poté, což naznačuje existenci suchozemské cesty mezi Afrikou a Jižní Amerikou. Je poměrně pravděpodobné, že Aegyptosaurus byl snadnou obětí pro velké predátory, jako byl Carcharodontosaurus a Spinosaurus.

dovolená

18. srpna 2012 v 13:25 | jaaaaa
Jenom jsem chtěl vyřídit, že zde asi týden nebudu, jedu na dovolenou. Ale nebojte po dovolené se vrátím s kupou dalších článků.
Raptorex.

Eolambia

13. srpna 2012 v 9:56 | jaaaaa |  dinosauři
Eolambia byl rodem iguanodontního dinosaura z křídového období (asi před 99-94 miliony let). Fosílie tohoto býložravého ptakopánvého dinosaura byly objeveny v Utahu (USA). Typový exemplář byl objeven americkým paleontologem Jamesem Ianem Kirklandem v roce 1998. Byly získány pouze částečně zachované exempláře mladých i plně dospělých jedinců. Eohadrosaurus, který je dalším dinosaurem pojmenovaným Kirklandem, pravděpodobně představuje zástupce stejného rodu.

komixy 3 X men

10. srpna 2012 v 17:08 | jaaaaa |  komixy
Takže dnes jsem si připravil X-mena :D
Doufám, že se bude líbit.
Raptorex.
Lamy

9. srpna 2012 v 15:06 | jaaaaaa |  zvířata obrázky
Takže dnes jsem si připravil obrázky a krátký text o lamách.
Lama jakožto druh zvířete se dále rozděluje na 4 druhy - Lama Guanako
Lama Vikuňa
Lama Krotká
Lama Alpaka
Lamy jsou známi jako velbloudi Jižní Ameriky, živí se rostlinou stravou a den tráví tím, že se pasou.
Vyskytují se v Andách Jižní Ameriky, kde je chována kvůli své vlně, masu a kůži.
Její trus se používá jako velmi kvalitní hnojivo.
Poprvé byly lamy domestifikovány Inky v okolí jezera Titticaca před 5000. lety.
Odhaduje se, že okolo 500 000 vesnických rodin z andského regionu je závislých na chovu lam nebo požívají jejich produkty.
Raptorex.

Cesta kontinentů

9. srpna 2012 v 11:11 | jaaaaaa |  dinosauři
Pro dnešek jsem si připravil video, které znázorňuje pohyb kontinentů od počátku Země až po dnešek.
Tak doufám, že se bude líbit.
Raptorex.

Dinosaurové - TV seriál

6. srpna 2012 v 20:06 | jaaaaaa |  dinosauři
Seriál vypráví o životě rodiny dinosaurů, kteří žijí v moderní době. Mají lednici, pračku, televizi a další veškeré moderní věci. Narozdíl od lidí žili tito dinosauři v jeskyních a jako svého domácího mazlíčka měli většinou divoká zvířata. V tomto seriálu je děj zaměřen na rodinu Sinclairu a jejich společný život. Earl Sinclair je hlava rodiny. Pracuje jako dřevorubec a jeho žena Fran se stará o domácnost. Mají spolu tři děti. Dva syny a jednu dceru. Společně prožívají různá dobrodružství každodeního života... PS: osobně nevím jestli si seriál pamatujete, ale pro mě to byl jeden z oblíbených seriálů mého dětství.
Případné reakce k seriálu pište do komentářu.
Jestli bude dobrý ohlas budu přinášet tento seriál pravidelně.
Raptorex.


1. díl

Surikata - obrázky

6. srpna 2012 v 15:37 | jaaaaaa |  zvířata obrázky
A ještě trocha informací k tomuto nádhernému zvířeti.
Vyskytují se na celé Západní části jižní afriky na stepích a savanách nejlépe s písčitým povrchem.
Jsou to společenské šelmy dosahující velikosti od 25 cm do 35cm.
Žijí ve starých termitištích nebo norách po jiných zvířatech, které neustále upravují.
Den tráví hledáním potravy, hraním si s jinými členy a samozřejmě odpočinkem. Loví malé savce, ptáky plazy i hmyz. Nepohrdnou však ani rostlinou potravou.
Dožívají se průměrně 13-ti let.
To je asi všechno co bych o nich řekl.
Raptorex.

Albertaceratops

5. srpna 2012 v 21:47 | jaaaaaa |  dinosauři
Albertaceratops ("rohatá tvář z Alberty") je prvním dinosaurem popsaným v roce 2007. Je znám ze severoamerické formace Judith River datované na svrchnokřídový stupeň kampán . Jednalo se o zástupce čeledi Ceratopsidae, úspěšné skupiny ptakopánvých dinosaurů rozšířených ve svrchní křídě. Zvláštností tohoto rohatého dinosaura je kombinace dlouhých nadočnicových rohů a centrosaurinní lebky, což z něj dělá nejbazálnějšího známého zástupce podčeledi Centrosaurinae. Albertaceratops byl objeven v roce 2001 a původně byl znám pod prozatímním názvem "Medusaceratops" ("Medúzina rohatá tvář").
PS: Na obrázku ho můžeme vidět s "bodlinama" na ocase podobně jako u Psittacosaura, toto vyobrazení je již u ceratopsidů běžné.

Komixy 2

4. srpna 2012 v 19:29 | jaaaaaa |  komixy
Takže dnes vám přináším další část našeho komixového článku. Tentokrát kompletně s garfieldem. Příště se můžete těšit na X-meny :D .Saurophaganax

4. srpna 2012 v 12:22 | jaaaaaa |  dinosauři
Saurophaganax maximus ("obrovský pán požíračů ještěrů") byl popsán v roce 1995 na základě velmi fragmentárních pozůstatků známých z bohaté Morrisonovy formace. Dle nejodvážnějších propočtů mohl S. maximus dorůstat až 15 metrů. Tyto propočty jsou však ryze spekulativního charakteru, neboť materiál se skládá pouze z fragmentů lebky, řady metatarsálních článků a prstů (předních i zadních končetin), zubů, několika obratlů, fragmentů předních i zadních končetin či nekompletní lopatky. Někteří autoři se domnívají, že šlo o nový druh rodu Allosaurus - A. maximus (viz Smith, 1998).

Shonisaurus

2. srpna 2012 v 10:02 | jaaaaaa |  dinosauři
Shonisaurus je největším dosud objeveným ichtyosaurem. První fosílie tohoto obřího mořského plaza byly objeveny v Nevadě (USA) v roce 1920. O třicet let později byly vykopány v počtu 37 fosilních jedinců. Název pochází od nedalekých Šošonských hor. Tito ryboještěři žili na samotném konci triasu (stupeň nor) a dnes rozlišujeme dva druhy - S. popularis s délkou kolem 15 metrů a obří S. sikkanniensis dosahující délky až 21 nebo dokonce 23 metrů. Tito plazi měli špičatou tlamu se zuby pouze v její přední části. Tělo se podobalo velrybímu a ploutve byly relativně dlouhé a štíhlé. Je pravděpodobné, že Shonisaurus představuje specializovanou vývojovou větev ichtyosaurů.

Futurama the lost adventure

1. srpna 2012 v 17:30 | jaaaaaa
Amatérské studio Fénix prodabing. Dabují hry, filmy i internetové seriály tímto bych je chtěl trochu proslavit a proto se můžete kouknout na jemi nadabovanou Futuramu - The Lost Adventure.
Přeju příjemný filmový zážitek :D .
Váš Raptorex.

Sinocalliopteryx

1. srpna 2012 v 10:17 | jaaaaaa |  dinosauři
Sinocalliopteryx ("Čínské krásné křídlo") byl dravým kompsognatidním dinosaurem, který žil před asi 130 miliony let v oblasti Liao-ning (severovýchodní Čína). Sinocalliopteryx je největším dinosaurem s dochovaným pernatým pokryvem těla a s délkou 2,4 metru je také největším příslušníkem čeledi Compsognathidae (odtud také získal druhový název "gigas"). Větším "opeřeným" dinosaurem mohl být jen Gigantoraptor erlianensis u kterého se opeření sice nedochovalo, ale s velkou pravděpodobností opeřený byl.