objevte zapomenutý svět

Leden 2010


video o theropodech

26. ledna 2010 v 11:06 | jaaaaaa |  dinosauři

Comeback – 1. díl – Křeslo

24. ledna 2010 v 14:31 | jaaaaaaaa |  comeback

Pacovským dosloužila stará dobrá pohovka. Přesněji řečeno Iva ji už dál odmítá čistit. A když ji nebude čistit Iva, nebude ji čistit nikdo. Lepší nová a čistá pohovka než stará a špinavá.

pentaceratops

24. ledna 2010 v 14:27 | jaaaaaaaa |  dinosauři
Pentaceratops ("Pětirohá tvář"), byl rohatým dinosaurem (ceratopsidem), který žil před asi 75-73 miliony let v období svrchní křídy na území Severní Ameriky. Jeho jméno je odvozeno od faktu, že kromě tří běžných rohů (dva nadočnicové a jeden na čenichu) měl ještě dva menší rohy, které čněly dolů pod očima. Pentaceratops byl příbuzným jiných rohatých dinosaurů jako byl Triceratops. Byl popsán roku 1923 z území dnešního Nového Mexika (USA) jako druh Pentaceratops sternbergii.
Zajímavostí je, že díky velmi dlouhému "límci" měl tento rod nejdelší lebku ze všech dinosaurů (a suchozemských živočichů). Rekordní exemplář lebky měřil 3,1 metru. Tím překonal předchozího rekordmana, ceratopsida rodu Torosaurus, jehož nejdelší lebka měřila 2,8 metru. Pentaceratops byl dlouhý až 8 metrů a vážil kolem 5,5 tuny (byl tedy jedním z největších ceratopsidů).
video:

guanlong

24. ledna 2010 v 14:02 | jaaaaaaaa |  dinosauři
Guanlong ("korunovaný drak") byl teropodní dinosaurus, žijící na území dnešní Číny před 160 miliony let (perioda Oxford, období svrchní jury). Tento teropod představuje nejstaršího známého tyrannosauroida, který žil o celých 92 milionů let dříve, než populární Tyrannosaurus (dělí je tedy mnohem delší doba než tyrannosaura od současnosti).
video:

pyroraptor

24. ledna 2010 v 13:46 | jaaaaaaaa |  dinosauři
Pyroraptor

Obyvatel Evropských ostrovů který se proslavil v seriálu Planeta dinosaurů. Narozdíl od svých příbuzných není moc dobře znám ale zřejmě i on byl pokryt peřím a lovil ve smečkách. Mezi jeho kořist zřejmě patřili Iguanodoni ale mohl napadat i menší sauropody.
video:

raptorex

24. ledna 2010 v 13:38 | jaaaaaaaa |  dinosauři
takže poprvé píšu na tenhle blog.tenhle článek je o raptorexovi.miniaturním předku t-rexe.
Jednou z vývojových linií dinosaurů byla i tyranosauři, kteří se stali významnými predátory v průběhu posledního období druhohor, křídy. Největší z nich, Tyranosaurus rex, který mohl dosahovat délky až 14 metrů a váhy přes 7 tun, je dnes možná nejznámějším představitelem druhohorních plazů vůbec. Předky obřích forem tyranosaurů je však třeba hledat mezi formami mnohem staršími a jak se nedávno ukázalo i mnohem menšími. V severovýchodní Číně byly nedávno nalezeny fosilní zbytky dinosaura, který je na první pohled takřka přesnou zmenšeninou slavného dravého obra. Byl sice zhruba velikosti člověka, jeho kostra však nesla řadu typických znaků: velkou hlavu s nápadnými a ostrými zuby v čelistech, krátké přední a silné zadní končetiny, které byly dobře přizpůsobeny k běhu. Raptorex kriegsteini, jak byl nový druh pojmenován, je však ve srovnání se slavnějšími příbuznými mnohem starší. Zatímco tyranosauři žili na samém sklonku svrchní křídy (maastrichtian) před 68 - 65 milióny let, raptosaury nacházíme již ve vrstvách křídy spodní (apt) starých 125 miliónů let.
video: